A stone is dropped from the top of a tower 400 m high and at the same time another stone is projected upward

vertically from the ground with a velocity of 100 ms −1 . Find where and when the two stones will meet.

3 answers

Be sure to read through the Related Questions below. Many of these questions are very similar, so when you find a formula for your particular assignment, use it.
S=1/2at^2

400-s=ut-1/2at^2

400-5t^2=100t-5t^2

t=4s

S=5t^2

S=80m from above

or 400-80=320m from below
x=Vot+1/2at^2
For downward motion Vo=0,
g=9.8m/s
h=Vot+1/2at^2
=0+1/2×9.8t^2
=4.9t^2
Forupward motion Vo=100
g=-9.8m/s
|||^ly
t=4s

From above,
h=4.9t^2
=4.9 (4)^2
=4.9(16)
78.4m

Therefore,
The two stones meet at 78.4m below the tp of the tower after 4seconds.