Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Pps
Answers (1)
x=Vot+1/2at^2 For downward motion Vo=0, g=9.8m/s h=Vot+1/2at^2 =0+1/2×9.8t^2 =4.9t^2 Forupward motion Vo=100 g=-9.8m/s |||^ly t=4s From above, h=4.9t^2 =4.9 (4)^2 =4.9(16) 78.4m Therefore, The two stones meet at 78.4m below the tp of the tower after