A stone attached to the end of an inelastic string is whirled round insc a circular path of radius20cm if the stone makes15% complete revolution in 5sec calculate it s angular and linear velocity within this period

2 answers

15% complete revolution in 5sec
Huh? Please proofread
Va = 15rev/5s * 6.28rad/rev = 18.84 rad/s.

C = 2pi*r = 6.28*20cm = 125.6 cm = circumference.
V = 15rev/5s * 125.6cm/rev = ----cm/s.