h1 = Vo*t + 0.5*at^2,
h1 = 0 + 17.15*8^2 = 1097.6m.
Vf^2 = Vo^2 + 2ad,
Vf^2 = 0 + 68.6*1097.6 = 75,295.4,
Vf = 274.4m/s = Vo for 2nd phase.
h2 = (Vf^2 - Vo^2) / 2g,
h2 = (0 - (274.4)^2) / -19.6 = 3842m.
h = h1 + h2 = 1097.6 + 3842 = 4940m.
A rocket, initially at rest on the ground, accelerates straight upward with a constant acceleration of 34.3 . The rocket accelerates for a period of 8.00 before exhausting its fuel. The rocket continues its ascent until its motion is halted by gravity. The rocket then enters free fall.Part A: Find the maximum height, , reached by the rocket. Ignore air resistance and assume a constant acceleration due to gravity of 9.810 ..
1 answer