A mass suspended on a spring will exhibit sinusoidal motion when it moves. If the mass on a spring is 85 cm off the ground at its highest position and 41 cm off the ground at its lowest position and takes 3.0 s to go from the top to the bottom and back again, determine an equation to model the data.

1 answer

twice amplitude = top to bottom = 85 - 41 = 44
so amplitude = 22
goes up and down from average = (85+41)/2 = 126/2 = 63
period = T = 3 so 3 seconds is 2 pi radians
well try
z = 63 + 22 sin (2 pi t/3)