1/s +1/s' = 1/f =1/30
m = s'/s = 6
so
1 / s + 1 / 6s = 1/30
7 / 6s = 1/30
6 s = 210
s = 35 cm source to lens
s' = 6 s = 210 cm image to lens
so 35 +210
A lens has a focal length of +30 cm and a magnification of 6. How far apart are the object and the image?
1 answer