A diver exhales a bubble with a volume of 250 mL at a pressure of 2.4 atm and a temperature of 15 °C. How many gas particles are in this bubble?
3 answers
I would use PV = nRT and solve for n = number of moles. You know 1 mole of anything contains 6.022 x 10^23 molecules. I assume that is what is meant by particles.
n=pv/rt n=2.4atm x 0.250L / 0.08206 x 288K n=0.025879275 =0.03 moles
None of these answers are correct