A company orders 30 boxed lunches from a deli for $300. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

1 answer

To find the unit cost of each boxed lunch, we can divide the total cost of the lunches by the number of boxed lunches ordered.

Unit cost = Total cost / Number of boxed lunches
Unit cost = $300 / 30 lunches
Unit cost = $10

Therefore, the unit cost of each boxed lunch is $10.