The correct answer is:
$0.18/ream and $0.22/ream
A business is ordering copy paper. At one company, a box with 10 reams of paper costs $56. At another company, a box with 8 reams of paper costs $36. What is the unit price for each ream? (1 point)
Responses
0.18/ream/$1.00 and 0.22 ream/$1.00
0.18/ream/$1.00 and 0.22 ream/$1.00
$0.18/ream and $0.22/ream
$0.18/ream and $0.22/ream
$5.60/ream and $4.50/ream
$5.60/ream and $4.50/ream
5.60 reams/$1.00 and 4.50 reams/$1.00
1 answer