To find the unit price for each ream, we need to divide the total cost of each box by the number of reams in that box.
For the first company, a box with 10 reams of paper costs $56. So the unit price for each ream is $56/10 = $<<56/10=5.60>>5.60.
For the second company, a box with 8 reams of paper costs $36. So the unit price for each ream is $36/8 = $<<36/8=4.50>>4.50.
Therefore, the unit price for each ream at the first company is $5.60 and at the second company is $4.50.
A business is ordering copy paper. At one company, a box with 10 reams of paper costs $56. At another company, a box with 8 reams of paper costs $36. What is the unit price for each ream?
2 answers
A business is ordering copy paper. At one company, a box with 10 reams of paper costs $56. At another company, a box with 8 reams of paper costs $36. What is the unit price for each ream? (1 point)
Responses
$5.60/ream and $4.50/ream
$5.60/ream and $4.50/ream
0.18/ream/$1.00 and 0.22 ream/$1.00
0.18/ream/$1.00 and 0.22 ream/$1.00
$0.18/ream and $0.22/ream
$0.18/ream and $0.22/ream
5.60 reams/$1.00 and 4.50 reams/$1.00
Responses
$5.60/ream and $4.50/ream
$5.60/ream and $4.50/ream
0.18/ream/$1.00 and 0.22 ream/$1.00
0.18/ream/$1.00 and 0.22 ream/$1.00
$0.18/ream and $0.22/ream
$0.18/ream and $0.22/ream
5.60 reams/$1.00 and 4.50 reams/$1.00