To find the unit price for each ream, we divide the total price of the box by the number of reams in the box.
For the first company, a box with 10 reams of paper costs $56. Therefore, the unit price for each ream is $56 / 10 = $5.60/ream.
For the second company, a box with 8 reams of paper costs $36. Therefore, the unit price for each ream is $36 / 8 = $4.50/ream.
So the unit prices for each ream are $5.60/ream and $4.50/ream, which is answer choice A.
A business is ordering copy paper. At one company, a box with 10 reams of paper costs $56. At another company, a box with 8 reams of paper costs $36. What is the unit price for each ream?
A. $5.60/ream and $4.50/ream
B. 0.18/ream/$1.00 and 0.22 ream/$1.00
C. $0.18/ream and $0.22/ream
D. 5.60 reams/$1.00 and 4.50 reams/$1.00
1 answer