To find the unit price for each ream, we need to divide the total cost of each box by the number of reams in each box.
For the first company, a box with 10 reams costs $56.
The unit price for each ream is $56 / 10 = $<<56/10=5.6>>5.6.
For the second company, a box with 8 reams costs $36.
The unit price for each ream is $36 / 8 = $<<36/8=4.5>>4.5.
Therefore, the unit price for each team of paper is $5.6 and $4.5.
A business is ordering copy paper. At one company a bow with 10 teams of paper cost $56. At another company a box with 8 reams of paper costs $36. What is the unit price for each team?
1 answer