A 50-g bullet with a speed of 10 m/s hits into a sandbag hanging from the ceiling and embeds into it. The sandbag is at rest before the collision and gain a speed of 0.2 m/s afterwards. How much does the sandbag weigh?

2 answers

momentum is conserved

initial momentum (bullet) , equals final momentum (bullet + sandbag)

50 g * 10 m/s = (S + 50 g) * 0.2 m/s

do you need to differentiate between mass and weight?
Given:
M1 = 0.05 kg, V1 = 10 m/s.
M2 = ?, V2 = 0.
V3 = Velocity of M1 after collision.
V4 = 0.2 m/s = velocity of M2 after collision.

Momentum before = Momentum after.
M1*V1 + M2*V2 = M1*V3 + M2*V4,
0.05*10 + M2*0 = 0.05*0 + M2*0.2,
0.5 = 0.2M2,
M2 = 2.5 kg. = Wt. of sandbag.