A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
______ per pound
At this rate, how many pounds of apples can be purchased for $17.50?
✔ 10
pounds of apples
Let x represent the number of pounds of apples and y the total cost of the apples. What is the equation that represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples?
✔ y = 1.75x
1 answer
This equation represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples bought.