You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each type of apple?
organic $2.50/pound; regular $3.00/pound
• organic $0.40/pound; regular $0.50/pound
• organic $2.50/pound; regular $2.00/pound
• none of the above
2 answers
none of the above
No, it’s option 3. The rise/run on the graph in the lesson is 2/1, which can be simplified into the whole number 2. So $2/lb for the regular apples.