Solving systems of equations quiz part 1
1. What is the constant of porportionality for the table?
x|24|32|40|
y|3|4|5|
A. 1/6
B. 1/8***
c. 8
d. 21
2. You buy 3 lbs of organic apples or $7.50. The graph shows the price for regular apples. What is the unit rate for each typeof apple?
a. organic 2.50/lb; regular 3.00 lb
b organic 0.40 lb; regular 0.50 lb***
c. organic 2.50/lb regular 2.00/lb
d. none of the above
I think I got the rest just 1 and 2 are my main problems
3. A
4. B.
5. c.
6. c
7. a
8. b
9.b
I am not so sure but I need to get this done quickly
1 answer
1 and 2 are b and c