Asked by tula
2.8% hydrogen, 9.8% nitrogen,20.5% nickel, 44.5% oxygen, and 22.4% sulfur
determine empirical formula for compounds
determine empirical formula for compounds
Answers
Answered by
bobpursley
assume you have 1000g
then moles
of H=28g/1.007= 27.8 moles H
of Ni=205g/58.7=3.49 moles Ni
of O=445/16=22.8 moles O
of S=224/32= 7 moles of S
Now take the lowest number, divide it into all the others:
H=27.8/3.49=7.96
Ni=3.49/3.49=1
O=22.8/3.49=6.53
S=7/3.49=2
These are mole ratios of elements. Notice that O is six and a half, we need ratios in whole numbers. So double all numbers.
H=16
Ni=2
O=13
S=4
I wonder if it contains hydrate.. We could pull 8H2O out, and leave
Ni2 S4O5 which looks like a dead end. What if 7 waters were pulled out, we are left wiht
Ni2 H2 S4 O6 or Ni2 (HS2O3)2 which is leads us to
(Ni(HS2O3))2.7H2O
Nickel(+1) compounds are normally found in complex ligands. I am not certain this compound exists in nature. Hypo thiosulfates themselves are not all that common in complexes.
check my math, small errors lead to crazy conclusions.
then moles
of H=28g/1.007= 27.8 moles H
of Ni=205g/58.7=3.49 moles Ni
of O=445/16=22.8 moles O
of S=224/32= 7 moles of S
Now take the lowest number, divide it into all the others:
H=27.8/3.49=7.96
Ni=3.49/3.49=1
O=22.8/3.49=6.53
S=7/3.49=2
These are mole ratios of elements. Notice that O is six and a half, we need ratios in whole numbers. So double all numbers.
H=16
Ni=2
O=13
S=4
I wonder if it contains hydrate.. We could pull 8H2O out, and leave
Ni2 S4O5 which looks like a dead end. What if 7 waters were pulled out, we are left wiht
Ni2 H2 S4 O6 or Ni2 (HS2O3)2 which is leads us to
(Ni(HS2O3))2.7H2O
Nickel(+1) compounds are normally found in complex ligands. I am not certain this compound exists in nature. Hypo thiosulfates themselves are not all that common in complexes.
check my math, small errors lead to crazy conclusions.
Answered by
DrBob222
I think N was left out of the calculations.
H = 2.8/1 = 2.8
N = 9.8/14 = 0.7
Ni = 20.5/58.7 = 0.349
O = 44.5/16 = 2.78
S = 22.4/32.1 = 0.698
Divide everything by 0.349 and round to whole numbers gives
H = 8
N = 2
Ni = 1
O = 8
S = 2
Ni(SO4)2(NH2)2
H = 2.8/1 = 2.8
N = 9.8/14 = 0.7
Ni = 20.5/58.7 = 0.349
O = 44.5/16 = 2.78
S = 22.4/32.1 = 0.698
Divide everything by 0.349 and round to whole numbers gives
H = 8
N = 2
Ni = 1
O = 8
S = 2
Ni(SO4)2(NH2)2
Answered by
DrBob222
However, I am unfamiliar with that compound.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.