Asked by Holly
Ok so reviewing my notes I also got 11,326.6 as the volume in ml. The density of water he wanted us to use was (0.9975) and I went from 1 gal of H2O = 3.785 liters = 3785 grams then multiplied by 3 giving me 11,355g H2O. The only other step I could come up with was using the molality of solute 15.48 mols/kg x 11.355 kg of solvent and working my way back from grams to gallons of ethylene glycol which gave me 0.260 gal. The computer did not like that answer. I'm a little confused on the g/lbs you mentioned in your previous answer.
Answers
Answered by
DrBob222
I might point out that 3785 mL is not 3785 g but 3785*0.9975 = 3775 g.
Here is the problem as I worked it. I have rounded here and there but I think all of it is ok in general.
delta T = Kf*m
25.9 = 1.86m
m = 25.9/1.86 = 13.9
3 gallons H2O = 11.356 L
mass = v*d = 11,356 mL x 0.9975 = 11,329 grams = 11.329 kg.
m = mols/kg solvent
mols solute = m*kg solvent = 13.9*11.329 = 157.5 mols solute.
mols solute = grams solute/molar mass solute
g = mols x molar mass = 157.5 x 62.068 = 9787.5 g ethylene glycol.
m = v*d and v = m/d = 9787.5/1.141 = 8578 mL solute.
Convert that to gallons = 2.266 which I would round to 2.27 gallons. I hope this helps you find your trouble.
Here is the problem as I worked it. I have rounded here and there but I think all of it is ok in general.
delta T = Kf*m
25.9 = 1.86m
m = 25.9/1.86 = 13.9
3 gallons H2O = 11.356 L
mass = v*d = 11,356 mL x 0.9975 = 11,329 grams = 11.329 kg.
m = mols/kg solvent
mols solute = m*kg solvent = 13.9*11.329 = 157.5 mols solute.
mols solute = grams solute/molar mass solute
g = mols x molar mass = 157.5 x 62.068 = 9787.5 g ethylene glycol.
m = v*d and v = m/d = 9787.5/1.141 = 8578 mL solute.
Convert that to gallons = 2.266 which I would round to 2.27 gallons. I hope this helps you find your trouble.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.