when 2/3 of a pound costs $2.50
you are saying that 1 pounds costs less than a penny???
really???
if 2/3 pounds costs 2.50
then 1 pound costs 2.5/(2/3) = $3.75
2/3 of a pound of walnuts costs $2.50
would this be right
0.8 cent per pound
unit price
2 answers
0.6667x = 2.50
x = 2.50 / 0.6667
x - 3.7498 = $3.75 per pound
x = 2.50 / 0.6667
x - 3.7498 = $3.75 per pound