Rice costs £3 for a 500g packet. How much for 4 1/2kg of rice?

1 answer

We need to first convert 4 1/2 kilograms to grams, as the price is given for 500g:

4.5kg = 4500g

Now we can find the cost of 4500g of rice:

Cost of 500g of rice = £3

Cost of 1g of rice = £3/500

Cost of 4500g of rice = (Cost of 1g of rice) x 4500

Cost of 4500g of rice = (£3/500) x 4500

Cost of 4500g of rice = £27

Therefore, the cost of 4 1/2kg of rice is £27.
Similar Questions
    1. answers icon 0 answers
  1. What is arroz con guandú?(1 point) Responses rice and beans rice and beans rice soup rice soup chicken and rice chicken and
    1. answers icon 1 answer
  2. What is arroz con guandú?(1 point) Responses rice and beans rice and beans rice soup rice soup chicken and rice chicken and
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions