Asked by The orange baboon
If a current of 2.5A flows for 2hrs
45mins through a water voltameter.
Determine the volume of
hydrogen gas at s.t.p. [molar volume
of gasesat s.t.p = 22.4dm3.?
45mins through a water voltameter.
Determine the volume of
hydrogen gas at s.t.p. [molar volume
of gasesat s.t.p = 22.4dm3.?
Answers
Answered by
Anonymous
2.75Hr*(60min/Hr)*(60s/min)=9,900s
C=charge=current*time(s)=2.5A*9,900s=24750 C
Faraday's constant=9500 C=1 mole
24750*(mole/9500)=0.25648moles
1 mole=22.4L at STP
0.25648*22.4=5.74L
C=charge=current*time(s)=2.5A*9,900s=24750 C
Faraday's constant=9500 C=1 mole
24750*(mole/9500)=0.25648moles
1 mole=22.4L at STP
0.25648*22.4=5.74L
Answered by
Anonymous
5.74dm3=5.74L
Answered by
Damon
seconds = 2 (3600) + 45 * 60 = 9900 seconds
coulombs = current * time = 2.5 * 9900 = 24750 Coulombs
How many electrons?
24750 Coulombs ( 1 electron / 1.6*10^-19 coulombs)
= (2.475 /1.6) 10^23 electrons
Each H+ needs one electron so each H2 molecule needs two
do we get 7.73 * 10^22 H2 molecules
How many mols is that?
6 * 10^23 molecules/mol
so
7.73*10^22 molecules ( 1 mol / 6*10^23 molecules) = 0.129 mol
0.129 mol * 22.4 liter/mol = 2.9 liters
coulombs = current * time = 2.5 * 9900 = 24750 Coulombs
How many electrons?
24750 Coulombs ( 1 electron / 1.6*10^-19 coulombs)
= (2.475 /1.6) 10^23 electrons
Each H+ needs one electron so each H2 molecule needs two
do we get 7.73 * 10^22 H2 molecules
How many mols is that?
6 * 10^23 molecules/mol
so
7.73*10^22 molecules ( 1 mol / 6*10^23 molecules) = 0.129 mol
0.129 mol * 22.4 liter/mol = 2.9 liters
Answered by
Damon
Check arithmetic. I did that fast.
Answered by
R_scott
an A (ampere) is a Coulomb of charge per second
... there are 9.5E4 Coulombs in a mole of electrons
each mole of H2 requires two moles of electrons
moles elec = 2.5 * 2.75 * 60 * 60 / 9.5E4
calculate moles elec , divide by two for moles of H2
... there are 9.5E4 Coulombs in a mole of electrons
each mole of H2 requires two moles of electrons
moles elec = 2.5 * 2.75 * 60 * 60 / 9.5E4
calculate moles elec , divide by two for moles of H2
Answered by
Damon
but Anon you need 2 mols of electrons for one mol of H2
Answered by
DrBob222
The correct answer is 2.87 L.
2.75 x 60 x 60 x 2.5 = 24,750
96,485 C will release 22.4/2 = 11.2 L H2 @ stp.
11.2 L x (24,750/96,485) = 2.87 L H2 @ stp.
2.75 x 60 x 60 x 2.5 = 24,750
96,485 C will release 22.4/2 = 11.2 L H2 @ stp.
11.2 L x (24,750/96,485) = 2.87 L H2 @ stp.
Answered by
Anonymous
So, sorry. I didn't pay ful l attention. It's H2 so 1 atom contains 2 electrons. So, 1 mole of a H2 gas at STP will contain 2 moles of electrons.
2.75Hr*(60min/Hr)*(60s/min)=9,900s
C=charge=current*time(s)=2.5A*9,900s=24750 C
Faraday's constant=9500 C=1 mole
24750*(mole/9500)=0.25648moles
*****Correction
1 mole= 2 moles of e^-=22.4L at STP
0.25648 moles of e^-*(22.4L/2 moles of e^-)=2.87=2.9L
All of the calculations that gave you 2.9L are correct.
2.75Hr*(60min/Hr)*(60s/min)=9,900s
C=charge=current*time(s)=2.5A*9,900s=24750 C
Faraday's constant=9500 C=1 mole
24750*(mole/9500)=0.25648moles
*****Correction
1 mole= 2 moles of e^-=22.4L at STP
0.25648 moles of e^-*(22.4L/2 moles of e^-)=2.87=2.9L
All of the calculations that gave you 2.9L are correct.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.