Twelve boxes of pencils cost $16. Write an equation that could be used to find the cost per box.

17 answers

Okay, so you have twelve boxes of pencils.

Lets say this: $ was one box of pencils
Well, you have twelve so...

$ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $

each of those boxes cost 16 bucks.

So what is 16 * 12?
$1.92 per box
Okay, good. So you have $1.92 per box

So your equation that you would put down would be...?
16*12=1.92 per box
Oh, wait. I'm sorry. Hold on. I got this wrong. I hope you aren't mad. Let me re read the question.
Okay. I got it. I know how to do this question now.
No I'm not mad glad u r helping me
The equation would be 16/12 because there are twelve boxes and all of them added up together would be 16.

So you would write your equation like this:

16/12 = 1.33... and so on.
Ok so it would be $ 1.33 per box
Yes
Thank u
Ms. Sue can u check this one for me?
You two finally got it right. Yes. Each box costs $1.33
Thank u Ms. Sue
You're welcome, Amy.
There is 4 boxes for $5. What is the cost per box?
Can someone answer me?!?!