Ask a New Question
Search
Find each unit price, which
My Shopping List
1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as
4 answers
asked by
straight A student
952 views
the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a.
6 answers
asked by
lisa
1,349 views
compute the unit price for products sold the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and
0 answers
asked by
Anonymous
708 views
Question 1 1) What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a
1 answer
85 views
how do you find a unit price?
is there a formula you need to follow? ex.)how would i find a unit price on an ice cream that if 14
1 answer
asked by
kelsey
451 views
What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a unit price of
1 answer
asked by
Yuji-Itadorai
48 views
What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85?
A. Subtract 5, for a unit price of $49.80 B. divide by
1 answer
asked by
Yo mama
74 views
Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a
2 answers
asked by
jj
1,573 views
Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the unit
1 answer
asked by
Ace
12 views
In this lesson, you will solve unit rate problems involving unit price. This will be done using real-world application problems
1 answer
asked by
tinyinchesboss
116 views