Find each unit price, which

  1. My Shopping List1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as
    1. answers icon 4 answers
    2. straight A student asked by straight A student
    3. views icon 952 views
  2. the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a.
    1. answers icon 6 answers
    2. lisa asked by lisa
    3. views icon 1,349 views
  3. compute the unit price for products sold the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and
    1. answers icon 0 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 708 views
  4. Question 1 1) What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 85 views
  5. how do you find a unit price?is there a formula you need to follow? ex.)how would i find a unit price on an ice cream that if 14
    1. answers icon 1 answer
    2. kelsey asked by kelsey
    3. views icon 451 views
  6. What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85 ? (2 points) Responses Subtract 5, for a unit price of
    1. answers icon 1 answer
    2. Yuji-Itadorai asked by Yuji-Itadorai
    3. views icon 48 views
  7. What is the unit price of one movie poster, if five posters cost $49.85?A. Subtract 5, for a unit price of $49.80 B. divide by
    1. answers icon 1 answer
    2. Yo mama asked by Yo mama
    3. views icon 74 views
  8. Suppliers of a certain brand of digital voice recorders will make 10,000 available in the market if the unit price is $45. At a
    1. answers icon 2 answers
    2. jj asked by jj
    3. views icon 1,573 views
  9. Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the unit
    1. answers icon 1 answer
    2. Ace asked by Ace
    3. views icon 12 views
  10. In this lesson, you will solve unit rate problems involving unit price. This will be done using real-world application problems
    1. answers icon 1 answer
    2. tinyinchesboss asked by tinyinchesboss
    3. views icon 116 views