A Geometryset costs b dollars.

  1. A Geometryset costs b dollars. A pen costs $2.00 less than the geometry set. Construct and simplify an expression in terms of b
    1. answers icon 1 answer
    2. howania asked by howania
    3. views icon 480 views
  2. A retail store estimates that weekly sales s and weekly advertising costs x (both in dollars) are related bys=50000−430000e^(�
    1. answers icon 1 answer
    2. Nathan asked by Nathan
    3. views icon 1,584 views
  3. Suppose that each day a company has fixed costs of 400 dollars and variable costs of 0.75x+1430 dollars per unit, where x is the
    1. answers icon 1 answer
    2. Kara asked by Kara
    3. views icon 511 views
  4. tom need to buy ink cartridges and printer. each ink cartridges costs 30.00 dollars each ream of papers costs 5.00 dollars. he
    1. answers icon 1 answer
    2. asked by
    3. views icon 1,017 views
  5. The athletic department just received a shipment of footballs and basketballs. You don’t know how many there are, and don’t
    1. answers icon 1 answer
    2. samay asked by samay
    3. views icon 555 views
  6. 16oz of nails is to be made of a combination of nails one that costs four dollars per oz and another that costs eight dollars
    1. answers icon 1 answer
    2. james asked by james
    3. views icon 528 views
  7. Suppose that you are responsible for predicting the cost of constructing a new office building. You find that the first story
    1. answers icon 1 answer
    2. Kim asked by Kim
    3. views icon 579 views
  8. Can you please help me with this problem? I asked earlier, but nobody was able to help me... I've been working on it for about
    1. answers icon 0 answers
    2. Confused asked by Confused
    3. views icon 525 views
  9. A widget factory has fixed costs of 35 billion dollars and variable costs of 781 million dollars per widget. The revenue (in $
    1. answers icon 0 answers
    2. Lia asked by Lia
    3. views icon 551 views
  10. A widget factory has fixed costs of 35 billion dollars and variable costs of 781 million dollars per widget. The revenue (in $
    1. answers icon 0 answers
    2. abc asked by abc
    3. views icon 555 views