number of gallons used = 389.2/29.6 gallons = ....
you know the cost per gallon of gas, so .....
(estimated cost = appr 390/30 * 2 = 39/3*2 = 13*2 = 26
this can be done mentally)
Your family is going to visit a relative who lives 389.2 mi from your home. The family car gets 29.6 miles per gallon of gasoline. If the price of a gallon of gas is 2.16, about how much will the gasoline for the trip cost?
1 answer