Vo = 15m/s[24o].
Yo = 15^sin24 = 6.10 m/s. = Ver. component.
Y^2 = Yo^2 + 2g*h = 0.
6.1^2 + (-19.6)h = 0,
h = ?
You are playing catch with your sibling in your backyard. If you toss a ball at 15.0 m/s at an angle of 24.0° and your sibling catches it at the same height, what is the maximum height above where it was thrown?
1 answer