you are buying orange juice for $4.50 per container and have a gift card worth $7. TheFunction f(x)=4.50x-7 represents your total cost f(x) if you buy x containers of orange juice and use the gift card. How much do you pay to buy 4 containers of orange juice?

Is this correct: f(4)=4.50(4)-7
f(4)=18-7
f(4)=11
so I would pay $11 for 4 containers of orange juice?

10 answers

correct
thank you
thank you
thanks
thanks b
thank u
thnx
Thank you, this helped a lot! :>
4.50 x 4 -7 = $11
thank you!
Similar Questions
  1. Use the sentence to answer the question."Drinking orange juice is beneficial to your health." Which statement is an opposing
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 3 answers
  2. Use the sentence to answer the question."Drinking orange juice is beneficial to your health." Which statement is an opposing
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the sentence to answer the question."Drinking orange juice is beneficial to your health." Which statement is an opposing
    1. answers icon 1 answer
more similar questions