M*g = (2.5+4.4)*9.8 = 67.6 N. = Total wt.
Fx-Fk = M*a, 19*Cos23.5-1.5 = 6.9*a, 6.9a = 15.9, a = 2.31 m/s^2.
You and your friend are pulling a 2.5 kg sled across a slightly rough patch on the frozen Rideau canal, such that there is a friction force of 1.5 N opposing the direction of motion. Assume that you each pull the sled forward from either side with the same force of 9.5 N, at an angle 23.5 degrees with respect to the direction of motion. What is the acceleration of the sled, in m/s 2, if it is carrying 4.4 kg of groceries?
2 answers
where do you get the 19cos23.5, shouldn't it be 9.5cos23.5