when x number units are sold, the price of each unit (in dollars)is given by P = -x/2 + 75, find the unit price when the quantities are sold: 2,7,9,11

1 answer

Just plug in the assumed value of x and compute -x/2 + 75.

When x = 2, P = -2/2 + 75 = $74.
When x=11, P = -11/2 + 75 = $69.50
Similar Questions
  1. how do i solve this?When x number of units are sold, the price of each unit (in dollars) is given by . Find the unit price when
    1. answers icon 0 answers
  2. Let me know if i got it correct.for the problem: When x number of units are sold, the price of each unit (in dollars) is given
    1. answers icon 0 answers
  3. The demand function for a product is given byp = 10,000 [1 − (5/5 + e^−0.001x)] where p is the price per unit (in dollars)
    1. answers icon 0 answers
  4. The demand function for a product is given byp = 10,000 [1 − (5/5 + e^−0.001x)] where p is the price per unit (in dollars)
    1. answers icon 0 answers
more similar questions