when 400g of a 20% sol. by weight was cooled ,50g of solute percipited .the percentage concentration of remaining solution

4 answers

initially, 80 grams was in solution, at the end, 30 grams remained in a solutioin of 350grams.

percent=30/350 * 100
8.6 %
First 400 GM of solution is given in which 20% is tha molecular weight of solute and 80 % molecular weight of solvent .

Now 20% of 400 GM of solution is 80 GM .
Weight of solute precipitated is 50gm.
Now amount of solute left in solution is 80-50= 30 GM.
And amount of solution left is 400-50= 350gm.
Now new concentration is 30/350 *100% = 8.6%
8.57