WHAT WILL BE THE WAVELENGTH OF OXYGEN

MOLECULE IN PICOMETERS MOVING WITH A VELOCITY OF 660m/sec?...

4 answers

18.8 pm
m=32×10^-3kg/6.02×10^23
= 1pm =10^-12m
V=660 m/s ; h=6.626*10^-34 ;
m = 32*10^-3÷6.02*10^23
Lambda=h÷(mv)
Lambda=18.8 pm
1pm = 10^-12 m
A moving electron has 4.9 into 10 power minus 25 joules of kinetic energy find out its De Broglie wavelength