delta x = .05 *10^-9 m
delta x * delta p = (1/2) hbar = .5*10^-34
delta p = (.5*10^-34)/.05*10^-9)
= 10 * 10^-25 kg m/s
mass of electron * delta v = 10*-24
delta v = (10*10^-25)/(9*10^-31)
delta v = 1.1 * 10^6 m/s
) What is the minimum uncertainty in the velocity of an electron that is known to be somewhere between 0.050 nm and 0.10 nm from a proton?
1 answer