there are 2 pi radians in a circle
C = 2 pi R
so
(2.5/2pi)(2 pi R)
= 2.5 R
= 2.5 * 8 = 20
What is the length of an arc of a circle that subtends 2 1/2 radians at the centre when the radius of the circle is 8cm
2 answers
or, just remember that
s = rθ = 5/2 * 8 = 20
s = rθ = 5/2 * 8 = 20