find the distance for a 5-hr period. (Kepler's 3rd)
Then use that in the usual formula
F = GMm/r^2
What is the gravitational force on a 20Kg satellite circling the earth (Re = 6.4 x 10^6 m, Me = 6 x 10^24Kg) with a period of 5hr?
3 answers
How do I find the distance for a 5 hr period.?
use the formula:
T^2=(4*π^2*r^3)/(GMe)
solve for r and you have:
r= 3√[(T^2*GMe)/(4*π^2)]
(that whole term is a cube root btw)
T^2=(4*π^2*r^3)/(GMe)
solve for r and you have:
r= 3√[(T^2*GMe)/(4*π^2)]
(that whole term is a cube root btw)