All of these are done alike. I'll do the first one.
HCl + NaHCO3 ==> H2O + NaCl + CO2
mols NaHCO3 = grams/molar mass = 0.25/84 = 0.00298.
mols NaCl = mols NaHCO3 (from the 1:1 ratio in the balanced equation.)
Therefore mols NaCl from 0.25 mols NaHCO3 = 0.0030 mols to two significant figures.
What are the accepted values for the number of moles of NaCl that are produced from HCl and the following various amounts of grams of NaHCO3;
0.25 grams
0.5 grams
1 gram
Please Help!
1 answer