4 minutes is 240 seconds.
So, the water will rise (27*240)/(60*30) cm
I expect you can use that to answer the question.
Water flows from a tap. At the rate 27cm3 per second, into a rectangular container of length 60cm, breathe 30 cm and height 40 cm. If at 6.00 p.m. the container was half full, what will be the height of water at 6.04 pm?
3 answers
22.7
v = l x w x h
= 60 x 30 x 40
=72,000cm^3
but at 6.00 p.m is half full
= 72,000/2 = 36,000cm^3
4mins = 240 secs
1s = 27cm^3
240secs = 240 x 27
= 6480cm^3
add to the half water in the container
= 36,000cm^3 + 6480cm^3
= 42,480cm^3
this means that, 42,480 cm^3 = 60 x 30 x h
solving for h, h= 23.60cm
and this is the required h
= 60 x 30 x 40
=72,000cm^3
but at 6.00 p.m is half full
= 72,000/2 = 36,000cm^3
4mins = 240 secs
1s = 27cm^3
240secs = 240 x 27
= 6480cm^3
add to the half water in the container
= 36,000cm^3 + 6480cm^3
= 42,480cm^3
this means that, 42,480 cm^3 = 60 x 30 x h
solving for h, h= 23.60cm
and this is the required h