Ask a New Question
Search
Questions and answers by
MWEBI OMBUI ERICK
Answers (1)
v = l x w x h = 60 x 30 x 40 =72,000cm^3 but at 6.00 p.m is half full = 72,000/2 = 36,000cm^3 4mins = 240 secs 1s = 27cm^3 240secs = 240 x 27 = 6480cm^3 add to the half water in the container = 36,000cm^3 + 6480cm^3 = 42,480cm^3 this means that, 42,480