Vicky bought 3 1/2 pounds of oranges. Each pound costs $3.90. Which of the following equations represents the total cost, c, Vicky paid for the oranges and the amount of money she spends?

1 answer

The total cost can be found by multiplying the weight of the oranges by the cost per pound.

Let's convert 3 1/2 pounds to a mixed number or fraction.

3 pounds is equal to 3*3.90 dollars.
1/2 pound is equal to 1/2 * 3.90 dollars.

So the total cost, c, is 3*3.90 + 1/2*3.90 dollars.

We can simplify this equation by adding the fractions together:

c = 11.70 + 1.95.

So, the equation that represents the total cost, c, Vicky paid for the oranges is c = 13.65.