To determine how much money per pound Suman will save if he buys the Sweet Sugar brand, we need to compare the price per pound of each brand.
For Sweet Sugar:
Price for 2.5 lbs = $0.75
Price per pound = $0.75/2.5 lbs = $0.30/lb
For Super Sugar:
Price for 3.75 lbs = $1.16
Price per pound = $1.16/3.75 lbs = $0.31/lb
Therefore, Suman will save $0.01 per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
Use the tables to answer the question.
Sweet Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
2.5 0.75
15.0 4.50
30.0 9.00
100.0 30.00
Super Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
3.75 1.16
10.0 3.10
25.0 7.75
110.0 34.10
Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?
(1 point)
Suman will save $
per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
1 answer