To determine how much money per pound Suman will save if he buys the Sweet Sugar brand, we need to compare the price per pound of both brands of sugar.
For Sweet Sugar:
Price per pound = Price ($)/Weight (lbs.)
For the weight of 2.5 lbs. of Sweet Sugar:
Price per pound of Sweet Sugar = $0.75/2.5 = $0.30/lb
For Super Sugar:
Price per pound = Price ($)/Weight (lbs.)
For the weight of 3.75 lbs. of Super Sugar:
Price per pound of Super Sugar = $1.16/3.75 = $0.31/lb
Therefore, Suman will save $0.01 per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
Use the tables to answer the question.
Sweet Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
2.5 0.75
15.0 4.50
30.0 9.00
100.0 30.00
Super Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
3.75 1.16
10.0 3.10
25.0 7.75
110.0 34.10
Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?
(1 point)
Suman will save $
per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
Skip to navigation
page 12 of 13
1 answer