Use a system of equations to solve this problem.
Hunter needs 10 oz of a snack mix that is made up of seeds and dried fruit. The seeds cost $1.50 per ounce and the dried fruit costs $2.50 per ounce. The 10 oz snack mix costs $2.20 per ounce.
Let x = the amount of seeds.
Let y = the amount of dried fruit.
How much of each snack should Hunter purchase to satisfy the scenario?
Enter your answers in the boxes.
oz of seeds
oz of dried fruit
1 answer
x = 6 oz of seeds and y = 4 oz of dried fruit