3gg + 40.5 ≤ 48.9
3gg ≤ 8.40
gg ≤ 2.8
Under his cell phone plan, Jacob pays a flat cost of $40.50 per month and $3 per gigabyte. He wants to keep his bill at $48.90 per month. Write and solve an equation which can be used to determine gg, the number of gigabytes of data Jacob can use while staying within his budget.
6 answers
Under his cell phone plan, Jacob pays a flat cost of $40.50 per month and $3 per gigabyte. He wants to keep his bill at $48.90 per month. Write and solve an equation which can be used to determine gg, the number of gigabytes of data Jacob can use while staying within his budget.
Could we find the answer to this problem the same way? "Under his cell phone plan, Alonso pays a flat cost of $53.50 per month and $3 per gigabyte. He wants to keep his bill at $59.80 per month. Write and solve an equation which can be used to determine gg, the number of gigabytes of data Alonso can use while staying within his budget."
idek
plzzzzz
i need someone to confirm this for me