I found the online textbook of what you are using and the net force is 90 N to the right. The acceleration is 9 m/s2.
Net Force:
45N+60N=105N
105N-15N=90N
acceleration is a=f/m, a=90N/10kg = 9m/s^2
Two students pulling a bag of volleyball equipment. The friction for between the bag and the floor is 15 N. What is the net force acting on the bag? What is the acceleration of the bag?
1 answer