To find the cost of 1 pint, we need to divide the cost of 2 quarts by 2 (since 2 quarts equal 1 qual).
$5.48 / 2 = $2.74 per pint
Therefore, the answer is $2.74 per pint.
Two quarts of ice cream cost $5.48. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 Dints = 1qual )
$0.69 per pint
$2.74 per pint
$1.37 per pint
$4.11 per pint
1 answer