To find the cost of 1 pint, we need to divide the cost of 2 quarts by 2, since 2 pints equal 1 quart.
$5.48 / 2 = $2.74
Therefore, 1 pint of ice cream costs $2.74.
So, the correct answer is $2.74 per pint.
Two quarts of ice cream cost $5.48. How much does 1 pint cost? (Remember to convert : 2 pints=1 quart)
*
1 point
$0.69 per pint
$2.74 per pint
$1.37 per pint
$4.11 per pint
1 answer