Two gases are mixed in a 10.0L fixed volume flask: 8.0 L of O2 at 2.00 atm and 2.0 L of N2 at 3.00 atm.

A) Calculate the partial pressure for each gas and the total pressure.

I got ...
PO2 = 1.60 atm
PN2= 0.600 atm

B) How much (volume in liters) argon at 5.0 atm must be added to the 10.0 L flask to lower the mole fraction of oxygen to 1/2 ( i.e., to get XO2=0.5)?
Hint: maybe it is easier to do part C first?

C) What is the total pressure from part B (Ar, O2, N2)?

1 answer

See your post above.