To find the unit rate price per ounce, divide the total cost ($3.20) by the number of ounces in the bottle (64oz).
$3.20 / 64oz = $0.05/oz
The unit rate price per ounce for the root beer is $0.05/oz.
tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of the year class party. he only is given so much money for his budget.
he finds a 64oz. bottle for $3.20. what is the unit rate price per ounce?
9 answers
She has a total of 112 and 14 vases to fill. what is the unit rate of flowers per vase?
To find the unit rate of flowers per vase, divide the total number of flowers (112) by the number of vases (14).
112 flowers / 14 vases = 8 flowers/vase
The unit rate of flowers per vase is 8 flowers/vase.
112 flowers / 14 vases = 8 flowers/vase
The unit rate of flowers per vase is 8 flowers/vase.
he makes 36 muffins and uses 4 cups of almonds. what is the unit rate of muffins per of almonds he is using.
To find the unit rate of muffins per cup of almonds, divide the total number of muffins (36) by the number of cups of almonds (4).
36 muffins / 4 cups = 9 muffins/cup
The unit rate of muffins per cup of almonds is 9 muffins/cup.
36 muffins / 4 cups = 9 muffins/cup
The unit rate of muffins per cup of almonds is 9 muffins/cup.
She has a total of 156 beads to make bracelets for 12 friends. If she uses all the beads what is the unit rate of beads per bracelet.
To find the unit rate of beads per bracelet, divide the total number of beads (156) by the number of friends (12).
156 beads / 12 friends = 13 beads/bracelet
The unit rate of beads per bracelet is 13 beads/bracelet.
156 beads / 12 friends = 13 beads/bracelet
The unit rate of beads per bracelet is 13 beads/bracelet.
his smart watch tracks a total of 72 active minutes in the week. if he attended the class 3 times, what is the unit rate of active minutes per class?
To find the unit rate of active minutes per class, divide the total number of active minutes (72) by the number of times the class was attended (3).
72 active minutes / 3 classes = 24 active minutes/class
The unit rate of active minutes per class is 24 active minutes/class.
72 active minutes / 3 classes = 24 active minutes/class
The unit rate of active minutes per class is 24 active minutes/class.