Tom and Jessica are going to Disneyworld. Snacks are EXPENSIVE there. They each got a Mickey ice cream, and Jessica also got cotton candy. Tom only had S9, so Jessica paid for the rest, which was S4. The ice cream cost $5 each, what was the cost of the cotton candy? Write an equation to represent the word problem and solve it. (Show all of your steps)

1 answer

Let's represent the cost of the cotton candy as C.

Since Tom paid S9 and Jessica paid S4, the total cost is S9 + S4 = S13.

Tom and Jessica each got a Mickey ice cream, which cost $5 each. Therefore, the cost of the ice cream for both of them is 2 * $5 = $<<2*5=10>>10.

The total cost, including the ice cream and Jessica's cotton candy, is $10 + C = $13.

To solve for C, we have to subtract $10 from both sides of the equation:
$10 + C - $10 = $13 - $10,
C = $3.

Therefore, the cost of the cotton candy, C, is $3.