Tom and Jessica are going to Disneyworld. Snacks are EXPENSIVE there. They each got a Mickey ice cream, and Jessica also got cotton candy. Tom only had $9, so Jessica paid for the rest, which was $4. The ice cream cost $5 each, what was the cost of the cotton candy? Write an equation to represent the word problem and solve it. (Show all of your steps)

1 answer

Let x be the cost of the cotton candy.
The Mickey ice cream cost $5 each, so Tom spent 2*5=$<<2*5=10>>10 on ice cream.
Jessica paid $4 for the snacks, which means the total cost of the snacks was 9+4=$<<9+4=13>>13.
Thus, the cost of the cotton candy was x+10=$13.
Subtracting 10 from both sides gives x=$13-10=$<<13-10=3>>3. Answer: \boxed{3}.