a) Total cost of 6 cans = 6 * $0.87 = $5.22
b) Tim could have saved $5.22 - $4.80 = $0.42 by buying the 6 pack.
c) Individual cost of each can in the 6 pack = $4.80 / 6 = $0.80
d) The cheapest way to buy 40 cans would be to buy 7 packs of 6 cans each (42 cans) for a total of $33.60 and then buy 4 individual cans for $0.87 each, totaling $3.48. This would bring the total to $33.60 + $3.48 = $37.08.
Time buys 6 individual cans of drink for $0.87 per can.
a) If he pays in cans, find the total cost of the cans
b) A pack of 6 cans cost $4.80. How much could Tim have saved by buying the 6 pack?
c) What is the individual cost of the cans int he 6 pack?
d) Tim needs to buy 40 cans for a party. What is the cheapest way to buy them
1 answer